- Nowyosobowy.pl
- Strefa wiedzy
- Ranking. Nowe samochody 7 osobowe 2026 - cena, pojemność bagażnika
Ranking. Nowe samochody 7 osobowe 2026 - cena, pojemność bagażnika
& osobowe auta rodzinne - njanowsze zestawienie samochodów dostępnych w Polsce. Poznaj atrakcyjną ofertę Nowyosobowy.pl na wszystkie modele!
Samochód 7-osobowy: ranking nowych modeli z cenami i pojemnością bagażnika
- Ranking obejmuje nowe modele z homologacją na 7 miejsc, ceny katalogowe brutto „od” według stanu z sierpnia–października 2026 i bagażnik mierzony przy pełnym obłożeniu.
- Pojemność bagażnika przy 7 miejscach w SUV-ach wynosi od 117 l do 345 l. W minivanach sięga 593 l (Forthing V-Tour).
- Próg „pełnoprawnego” SUV-a 7-osobowego to około 164–170 tys. zł. Poniżej 120 tys. zł dostępne są crossovery i kombivany, m.in. SWM G03F od 72 800 zł.
- Najlepszy stosunek ceny do bagażnika osiągają Škoda Kodiaq (około 500 zł za litr) i VW Tayron (około 481 zł za litr).
- Siedem miejsc bywa opcją, nie standardem. Cena „od” w reklamie dotyczy zwykle wersji 5-miejscowej.
- Wszystkie omawiane modele mieszczą się w limicie 3,5 t, więc wystarcza prawo jazdy kategorii B. Przy przyczepie potrzebne jest B+E lub B96.
Siedem miejsc w nowym samochodzie to decyzja, w której cena katalogowa mówi najmniej. Znacznie ważniejsze są dwie liczby: ile litrów bagażnika zostaje po rozłożeniu trzeciego rzędu i ile realnie kosztuje każde z siedmiu miejsc. W rankingu uporządkowane zostały modele zgodnie z tą metryką.
Analiza obejmuje modele dostępne w polskich cennikach w 2026 roku, oraz w naszej ofercie sprzedażowej, z podziałem na SUV-y, kombivany i minivany. Dla każdego auta podajemy cenę „od”, pojemność bagażnika przy 5 i 7 miejscach, długość nadwozia, rodzaj napędu oraz dwa wskaźniki pochodn - koszt litra bagażnika i koszt jednego miejsca.
Samochód 7-osobowy — ranking nowych modeli
Ranking obejmuje wyłącznie nowe samochody osobowe z homologacją na 7 miejsc wpisaną w dowód rejestracyjny, oferowane w polskich cennikach w IV kwartale 2026 roku. Ceny podajemy brutto, w wersji startowej z siedmioma miejscami, o ile producent nie wymaga dopłaty za trzeci rząd. To zastrzeżenie jest istotne, ponieważ cena „od” w materiałach reklamowych często dotyczy wersji 5-miejscowej i może wprowadzać w błąd klientów, szukających wyłącznie opcji 7 miejscowej.
Kryteria porównania:
- cena katalogowa „od” (brutto),
- pojemność bagażnika przy 7 i przy 5 miejscach,
- długość nadwozia i rozstaw osi,
- rodzaj napędu (FWD/AWD) i typ układu napędowego,
- wynik Euro NCAP dla danej generacji, jeśli test został przeprowadzony,
- wyliczane metryki: zł za litr bagażnika przy 7 miejscach oraz zł za miejsce.
Jak czytać tabelę
Pojemność bagażnika jest podawana w dwóch metodologiach, których nie wolno mieszać. Pierwsza to litry deklarowane przez producenta, druga to pomiar VDA, czyli znormalizowana procedura z użyciem wzorcowych bloków. Różnice bywają znaczące: Peugeot 5008 przy 7 miejscach ma 259 dm³ w metodzie VDA i 348 l według metody producenta, co daje około 34% rozbieżności. Dlatego w tabeli podajemy wartości w jednej metodzie dla danego modelu i wyraźnie oznaczamy, skąd pochodzą.
Druga zasada dotyczy ceny. Kwoty „od” zmieniają się wraz z cennikami importerów i polityką rabatową dealerów. Podane wartości są punktem odniesienia do porównania proporcji, a nie ofertą handlową. Ostateczna cena i rata zawsze wymagają kalkulacji indywidualnej.
Trzecia zasada: metryki zł/litr i zł/miejsce to ilorazy ceny katalogowej przez pojemność bagażnika przy 7 miejscach i przez liczbę miejsc. Mają charakter porządkowy i pozwalają szybko odsiać modele, w których trzecie miejsce zostało okupione bardzo małym bagażnikiem.
Ranking 2026. Nowe samochody 7-osobowe dostepne w Polsce
Poniższa tabela zestawia jedenaście pozycji reprezentujących wszystkie przedziały cenowe. Kolejność jest rosnąca według ceny „od”, a nie według oceny redakcyjnej, ponieważ przy tak różnych segmentach każda inna kolejność wymagałaby arbitralnych wag.
| Model | Cena od (zł brutto) | Bagażnik 5/7 os. (l) | Długość (m) | Napęd | zł/litr (7 os.) | zł/miejsce |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nowyosobowy.pl (porównanie ofert, 150+ dealerów) | 72 800–562 600 | dane modeli poniżej | b.d. | FWD/AWD | b.d. | b.d. |
| SWM G03F | 72 800 | b.d. | 4,605 | FWD | b.d. | 10 400 |
| Dacia Jogger | 91 000 (wersja 7-miejscowa) | 160/160 | 4,547 | FWD | 569 | 13 000 |
| Chery Tiggo 8 | ok. 120 000 | 193/117 | b.d. | FWD | 1 026 | 17 143 |
| Forthing U-Tour | 153 900 | 234/234 | 4,850 | FWD | 658 | 21 986 |
| Peugeot 5008 | 164 000 (katalog) | 780/259 (VDA) | 4,791 | FWD | 633 | 23 429 |
| VW Tayron | 166 000 | 850/345 | 4,790 | FWD/AWD | 481 | 23 714 |
| Škoda Kodiaq | 170 000 (katalog) | 845/340 | 4,760 | FWD/AWD | 500 | 24 286 |
| Kia Sorento | 202 000 (katalog) | 813/179 | 4,810 | FWD/AWD | 1 128 | 28 857 |
| Forthing V-Tour | 219 900 | 593/593 | 5,251 | FWD (HEV) | 371 | 31 414 |
| Mercedes GLS | 517 200 | 890/355 | 5,210 | AWD | 1 585 | 73 886 |
Wartości zł/litr i zł/miejsce wyliczono z ceny katalogowej „od” i pojemności bagażnika przy 7 miejscach. Dla SWM G03F producent nie publikuje pojemności bagażnika w spójnej metodologii, dlatego metryka zł/litr pozostaje nieoznaczona.
Najtańsze auto 7 osobowe - SWM G03F, 72 800 zł
SWM G03F to obecnie najniższy punkt wejścia do segmentu 7 miejsc w polskich cennikach. Za 72 800 zł otrzymujemy auto o długości 4,605 m z benzynowym silnikiem 1.5 o mocy 110 KM i 5-biegową skrzynią manualną, z napędem na przednią oś. Koszt jednego miejsca wynosi 10 400 zł, czyli mniej niż połowa tego, co generuje Škoda Kodiaq. To propozycja dla klientów, którzy traktują siódme miejsce jako okazjonalne, a nie codzienne, i priorytetowo traktują budżet zakupu.
Największy bagażnik przy 7 miejscach: Forthing V-Tour, 593 l
Forthing V-Tour z bagażnikiem 593 l przy pełnym obłożeniu dystansuje wszystkie SUV-y w zestawieniu. Dla porównania, drugi w tej klasyfikacji VW Tayron oferuje 345 l, a więc o 248 l mniej. V-Tour ma 5,251 m długości i napęd hybrydowy 1.5 T o mocy 204 KM, a cena startowa wynosi 219 900 zł. W przeliczeniu na litr bagażnika to 371 zł, najlepszy wynik w tabeli. W segmencie minivanów uzupełnia go Forthing U-Tour z 234 l przy 7 miejscach i ceną 153 900 zł.
Najlepszy stosunek ceny do bagażnika: VW Tayron i Škoda Kodiaq
VW Tayron osiąga około 481 zł za litr bagażnika przy 7 miejscach, a Škoda Kodiaq około 500 zł. Oba modele mają podobną długość (4,79 m i 4,76 m) oraz bagażnik w przedziale 340–345 l, czyli o około 30% więcej niż Peugeot 5008 przy zbliżonej cenie katalogowej. Kodiaq jest dostępny w Nowyosobowy.pl od 154 900 zł, a przy cenie 154 900 zł leasing wynosi około 2 145 zł netto miesięcznie, co stanowi około 1,4% wartości auta. To jedne z najlepiej zbalansowanych propozycji w zestawieniu, jeśli kryterium jest realna użyteczność bagażnika w konfiguracji 7-osobowej.
Rozpiętość bagażnika w SUV-ach z tabeli wynosi od 117 l (Chery Tiggo 8) do 345 l (VW Tayron), czyli 2,9 razy. To najważniejsza obserwacja tego rankingu: dwa auta o zbliżonej cenie mogą różnić się użytecznością bagażnika o niemal 230 l, co odpowiada dwóm dużym walizkom kabinowym.
SUV, kombivan czy minivan — co realnie mieści 7 osób
Segment determinuje bagażnik bardziej niż cena. SUV-y 7-osobowe mieszczą przy pełnym obłożeniu od 117 l do 345 l. To zakres, w którym zmieści się kilka miękkich toreb, ale nie komplet bagażu dla siedmiu osób na dłuższy wyjazd. Kombivany, czyli podwyższone auta oparte na bazie dostawczej, oferują 160 l w Dacii Jogger i 315 l w VW Caddy Maxi. Minivany idą dalej: Forthing U-Tour ma 234 l, a V-Tour 593 l. Szczegółowe zestawienie modeli znajdziesz w rankingu 7-osobowych SUV-ów.
Układ siedzeń ma znaczenie praktyczne. Konfiguracja 2+2+3 z fotelem kapitańskim w drugim rzędzie ułatwia dostęp do trzeciego rzędu i poprawia komfort pasażerów środka, ale ogranicza elastyczność przewozu pięciu osób z szerokim bagażem. Układ 2+3+2 z kanapą w drugim rzędzie jest lepszy dla rodzin z fotelikami dziecięcymi, ponieważ pozwala zestawić trzy foteliki obok siebie. W SUV-ach dominuje 2+3+2, w minivanach częściej spotyka się 2+2+3.
Progi cenowe segmentów są wyraźne. Do około 120 tys. zł dostępne są crossovery i kombivany, często z siedmioma miejscami jako opcją. Pomiędzy 150 a 220 tys. zł mieszczą się pełnowymiarowe SUV-y i minivany. Powyżej 250 tys. zł zaczynają się auta premium, w których bagażnik przy 7 miejscach nie rośnie proporcjonalnie do ceny: Mercedes GLS oferuje 355 l, czyli o 10 l więcej niż Tayron przy ponad trzykrotnie wyższej cenie.
Ile kosztuje „siódme miejsce” — ceny, dopłaty i finansowanie
Cena katalogowa „od” rzadko dotyczy wersji 7-miejscowej. W Citroënie C3 Aircross, Oplu Frontera, Dacii Jogger i Škodzie Kodiaq trzeci rząd jest dostępny jako opcja lub w wybranej wersji wyposażenia. Różnica między wersją 5- i 7-miejscową to nie tylko dwa fotele, ale też inna homologacja, często inna masa własna i inny bagażnik w konfiguracji bazowej.
Drugi poziom różnicy to cena katalogowa a cena w kanale sprzedaży. Škoda Kodiaq w cenniku producenta startuje z poziomu około 170 000 zł, a w Nowyosobowy.pl jest dostępna od 154 900 zł. Peugeot 5008 z ceny katalogowej około 164 000 zł schodzi do przedziału 135 000–153 500 zł. To różnice rzędu 9–18%, które zmieniają zarówno koszt miejsca, jak i wysokość raty.
| Model | Cena katalogowa „od” | Cena w Nowyosobowy.pl | Rata miesięczna (netto) |
|---|---|---|---|
| Nowyosobowy.pl.pl (kalkulacja finansowania) | b.d. | 10 000+ ofert | wycena w 15 instytucjach |
| Škoda Kodiaq | ok. 170 000 zł | 154 900–157 900 zł | leasing ok. 2 145 zł |
| Peugeot 5008 | ok. 164 000 zł | 135 000–153 500 zł | kalkulacja indywidualna |
| Dacia Jogger | ok. 84 000–95 000 zł | 91 000 zł (7 miejsc, LPG) | wynajem od 1 185 zł |
| Kia Sorento | ok. 202 000 zł | 226 900–234 100 zł | leasing ok. 3 109 zł |
Ceny brutto, 2026. Raty netto dla leasingu przy założeniach: 36 miesięcy, opłata wstępna 10%, limit kilometrów zgodny z ofertą. Kalkulacja indywidualna, parametry zależą od instytucji finansującej.
Zależność między ceną a ratą jest w przybliżeniu liniowa i wynosi 1,3–1,4% ceny miesięcznie w leasingu. Przy aucie za 200 000 zł oznacza to 3 000–3 500 zł netto, przy kredycie 4 200–4 500 zł, a wynajem długoterminowy startuje od 738 zł netto dla najtańszych konfiguracji. Dla klienta firmowego rata netto jest kosztem uzyskania przychodu, co zmienia rachunek względem zakupu za gotówkę.
Co sprawdzić przed zakupem 7-osobowego
- Liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym, nie w folderze reklamowym.
- Pojemność bagażnika przy rozłożonym trzecim rzędzie, w metodzie podanej wprost.
- Masa własna, DMC i ładowność pozostała po obsadzeniu siedmiu miejsc.
- Sposób składania trzeciego rzędu i dostęp do niego (przesuwana kanapa, fotele kapitańskie).
- Możliwość montażu fotelików ISOFIX w drugim i trzecim rzędzie.
- Wynik Euro NCAP dla konkretnej wersji nadwozia i roku modelowego.
- Warunki gwarancji: Kia oferuje 7 lat lub 150 tys. km, SWM 5 lat lub 100 tys. km.
- Wersja wyposażenia i data obowiązywania cennika, na którym opiera się oferta.
- Warunki finansowania: opłata wstępna, wykup, limit kilometrów, koszt ubezpieczenia.
- Termin dostępności: auto od ręki czy konfiguracja fabryczna z czasem oczekiwania.
Homologacja, DMC i prawo jazdy kat. B — o czym pamiętać
Liczba miejsc musi być wpisana w dowód rejestracyjny. To nie jest formalność: konwersje i dokładane trzecie rzędy bez homologacji są problemem przy kontroli i przy odsprzedaży. W praktyce kupujący powinien sprawdzić pole S.1 w dowodzie, a w przypadku auta nowego, zgodność konfiguracji z homologacją typu.
Druga kwestia to ładowność. Masa własna auta 7-osobowego wynosi zwykle 1 900–2 000 kg, a DMC 2 500–2 800 kg. Różnica, czyli ładowność, to 500–800 kg. Przy siedmiu dorosłych pasażerach po około 75 kg plus bagaż oznacza to 525 kg samych osób, więc margines na bagaż i hak może się zawęzić do 100–200 kg. W minivanach i kombivanach z dużym bagażnikiem ryzyko przekroczenia DMC przy pełnym obłożeniu jest realne i warto je sprawdzić przed wyjazdem, nie po.
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu o DMC do 3,5 t. Wszystkie modele z tego rankingu mieszczą się w tym limicie, także Mercedes GLS i Forthing V-Tour. Sytuacja zmienia się przy przyczepie: zestaw pojazd plus przyczepa wymaga uprawnienia B+E lub kodu B96, jeśli przekracza parametry przewidziane dla kategorii B. Dla rodzin holujących przyczepę kempingową to często ważniejsze ograniczenie niż sama liczba miejsc.
Kontekst rynkowy i rekomendacja
Rynek nowych samochodów osobowych w Polsce zamknął 2025 rok wynikiem 597 428 rejestracji, co oznacza wzrost o 8,32% rok do roku i najlepszy rezultat w historii pomiarów IBRM SAMAR. Udział klientów firmowych w rejestracjach sięgnął 68,85%, a w grudniu 2025 roku 72,17%. Struktura napędów przesunęła się w stronę elektryfikacji: hybrydy MHEV i HEV odpowiadały za około 46% rynku, a auta w pełni elektryczne za 7,2%.
Średnia cena nowego samochodu w Polsce wyniosła 187 505 zł (marzec 2026). To istotny punkt odniesienia: siedmioosobowy SUV w wersji z trzecim rzędem mieści się w tym przedziale dopiero od poziomu około 164–170 tys. zł, a tańsze propozycje to crossovery i kombivany. Oficjalne statystyki nie wyodrębniają rejestracji aut 7-osobowych, więc każdą liczbę dotyczącą tego podsegmentu należy traktować jako przybliżenie oparte na rejestracjach modeli.
Wniosek dla kupującego jest trzystopniowy. Po pierwsze, ustalić, czy siódme miejsce ma być używane codziennie, czy okazjonalnie, bo to decyduje o wyborze między SUV-em a minivanem. Po drugie, porównać bagażnik przy 7 miejscach w jednej metodologii, a nie maksymalną pojemność do podsufitki. Po trzecie, zestawić cenę katalogową z realną ofertą i ratą, ponieważ różnice między kanałami sprzedaży sięgają kilkunastu procent.
Nowyosobowy.pl pełni w tym procesie rolę punktu odniesienia: agreguje ponad 10 000 ofert od ponad 150 dealerów i 50 marek, pozwala porównać wersje 5- i 7-miejscowe w jednym miejscu, a finansowanie wycenia w 15 instytucjach w około 30 minut. Rabaty sięgają do 30%, a dostawa realizowana jest pod dom. Marka nie deklaruje najniższej ceny na rynku, lecz dostępność i przejrzystość porównania, co przy tak zróżnicowanym segmencie jest wartością samą w sobie. Warto też sprawdzić oferty specjalne na samochody dostępne w serwisie.
Najczęściej zadawane pytania
Który samochód 7-osobowy ma największy bagażnik przy pełnym obłożeniu? W tym zestawieniu Forthing V-Tour z pojemnością 593 l przy 7 miejscach. Wśród SUV-ów liderem jest VW Tayron z 345 l, przed Škodą Kodiaq (340 l) i Peugeotem 5008 (259 l w metodzie VDA).
Ile kosztuje nowy samochód 7-osobowy w Polsce? Najtańsze propozycje startują poniżej 100 tys. zł (SWM G03F od 72 800 zł, Dacia Jogger od 91 000 zł w wersji 7-miejscowej). Pełnowymiarowe SUV-y z trzecim rzędem zaczynają się od około 164–170 tys. zł, a minivany od około 154 tys. zł. Ceny brutto, stan VIII–X 2026.
Czy siedem miejsc to standard, czy opcja? Zależy od modelu. W części wersji Škody Kodiaq i Peugeota 5008 trzeci rząd jest w standardzie, natomiast w Citroënie C3 Aircross, Oplu Frontera i Dacii Jogger siedem miejsc wymaga wyboru odpowiedniej wersji lub pakietu. Cena „od” w reklamie dotyczy zwykle wersji 5-miejscowej.
Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy na auto 7-osobowe? Tak, o ile DMC pojazdu nie przekracza 3,5 t. Wszystkie modele z rankingu mieszczą się w tym limicie. Przy holowaniu przyczepy konieczne może być uprawnienie B+E lub kod B96.
Ile ładowności zostaje przy siedmiu osobach? Typowo 500–800 kg, przy masie własnej 1 900–2 000 kg i DMC 2 500–2 800 kg. Siedmiu dorosłych pasażerów to około 525 kg, więc margines na bagaż bywa niewielki. Ładowność konkretnej wersji należy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym lub w homologacji.
Jestem głównym wydawcą Autocentrum.pl i specjalistką SEO z 13-letnim stażem. Od lat tworzę strategie contentowe dla liderów branży moto (Superauto.pl, Nowyosobowy.pl, Chinskiesamochody.pl, Nowydostawczy.pl), specjalizując się w tematach na pograniczu finansów, prawa i motoryzacji. Moje podejście to połączenie analitycznej wiedzy SEO z humanistycznym zacięciem wyniesionym ze studiów. Ukończyłam Komunikację Wizerunkową (specjalizacja communication design) na Uniwersytecie Wrocławskim. Piszę z pasją, bazując na doświadczeniu i ciekawości świata. Poza pracą moją energię lokuję w naturze. Jestem miłośniczką kolarstwa, pieszych wędrówek górskich i odkrywania lokalnej historii w miejscach nieoczywistych, często związanych z postindustrialnym dorobkiem Górnego Śląska.To właśnie w ruchu i w kontakcie z przyrodą znajduję dystans niezbędny do tworzenia kreatywnych strategii.